Sizi “Google Search” İle Tanıştırayım

Sizi “Google Search” İle Tanıştırayım


Bazı çarpıcı gerçeklerle başlayalım. Her 5 internet kullanıcısından 1’i online alışveriş yapıyor. Online alışveriş yapanların %45’i giyim ve spor, %26’sı elektronik ve telefon, %21’i ev eşyası, %18’i gıda, %17’si seyahat ve hizmet, %16’sı ise kitap, dergi kategorisinde online alışveriş yapıyor. Offline alışveriş yapanların büyük çoğunluğunu ise onlineda araştırma yapan yani satın alma kararını onlineda veren kitle oluşturuyor. Bu rakamlara baktığımızda internetin ve e-ticaretin önemi daha aşikar bir şekilde ortaya çıkıyor. Önemli bir veri de Türkiye’de yapılan aramaların %99’unun Google ile olması… Dolayısı ile artan rekabet ortamında bir ürün/hizmet satmak veya içerik pazarlamak için googleı iyi anlamaktan başka şansımız kalmadı.

Bu yazımda sektörde Search Engine Marketing (SEM) denilen Arama Motoru Pazarlaması hakkında size yararlı olacağını düşündüğüm bilgiler paylaşacağım.

Arama Motorunun Kullanım Mantığını Ne Kadar Biliyoruz?

Google’a başarılı bir reklam vermek veya aramalarda organik olarak yukarı çıkabilmek(SEO) için arama motorlarını doğru anlamamız şart! Arama motorları 3 temel parçadan oluşur.

  • Spider : Bu programlar interneti dolaşıp sayfaları tespit edip veritabanlarına kaydeder.
  • Veritabanı: Spider tarafından ziyaret edilen, her sayfanın kopyası burada saklanır.
  • Sıralama Mekanizması: Kullanıcın yaptığı aramaya göre, en uygun şekilde sayfaları sıralamaya çalışır.

Peki Nasıl Çalışır Bu “Search” ?

30 trilyon web sayfasından bahsediyoruz… Google bu siteleri doğru değerlendirebilmek için birçok program ve formüller kullanıyor. Yaklaşım 200 farklı faktöre göre değerlendirilerek siteleri sıralıyor. Tüm bunlar saniyenin 1/8 inde gerçekleşiyor. İçeriği doğru ve güvenilir tutmak için spamları ayrıştırıyor. Birçoğu otomatik olarak zaten sonuç sayfasından kaldırılıyor. Diğerleri manuel olarak taranıp gerekli düzenlemeler yapılıyor. Dolayısı ile google kandırmak pek mümkün değil. Googleın sizin farkınızda olması için onunla iyi geçinmek şart!

Google sayfa sırlaması yaparken algoritmik bir işlemsel süreç kullanır.

  1. Arama motoruna veri girilir.
  2. Web sunucusu sorguyu dizin sunucusuna gönderir
  3. Google dizin sunucusu Google Bot’tan aldığı bütün sayfaları sınıflandırır. Doküman sunucusuna hangi sayfaların sorguya uyan kelimeler içerdiğini söyler.
  4. Sorgu doküman sunucusunda tekrar gözden geçirilir, her bir arama sonucu için ufak parçalar yaratılır.
  5. Sonuç sayfaları sorgu uygunluğuna göre sıralanır.

 

+ There are no comments

Add yours