Sitenizi Negatif Seo’dan Koruyun!

Sitenizi Negatif Seo’dan Koruyun!


Negatif SEO; etik olmayan ve black hat tekniklerin kullanılarak rakiplerin arama motoru görünürlüklerine zarar verilmesidir.  Bir markaya birçok farklı şekilde negatif seo uygulanabilir.

Sizin sitenize kimse zarar vermek istemez diye düşünebilirsiniz. Ancak sizi kimlerin rakip gördüğünü ya da rakiplerin SEO’ya ne kadar önem verdiğini asla bilemezseniz. Bu nedenle siz siz olun ve sitenizi negatif seodan koruyun.

Nedir bu negatif SEO teknikleri?

 • Web sitenizin hacklenmesi
 • Sitenize yüzlerce spam link verilmesi
 • Sitenizde yayınladığınız özgün içeriğin kopyalanarak tüm internete dağıtılması
 • Size zarar verecek keywordslere sitenizin linkinin tanımlanması
 • Adınıza sahte sosyal meyda profilleri oluşturulması
 • Web sitenizin sahip olduğu en iyi backlinkin kaldırılması

Peki sitemizi nasıl koruyabiliriz?

 1. Google Webmaster Tool’u düzenli olarak takip edin.

Seo ile ilgili her makalede Google Webmaster Tool’un öneminden bahsedilse de özellikle küçük işletmeler tarafından SEO çalışmaları yapılırken toola yeterli önemin verilmediğine şahit oluyorum. Google Webmaster Tool mesajlar sekmesi ile Google botların sitenize gelip gelmediğini, geldiğinde bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığının bilgisini alabilirisiniz.

Google Webmaster Tool’un alarm özelliğinden mutlaka faydalanın.

Bunu yaparsanız Google size aşağıdaki durumlarda mail gönderir.

 • Sitenizin yazılımına bir saldırı yapıldığında…
 • Sayfalarınız indexlenmediğinde
 • Server bağlantı sorunu yaşadığınızda
 • Google’dan herhangi bir ceza aldığınızda
 1. Backlink profilinizi sürekli kontrol edin.

Sitenize zarar vermek isteyenler düşük kaliteli ve sitenizle alakalı olmayan sitelerden size backlink verecektir. Yine Google Webmaster Tool’daki sitenize bağlantılar sekmesi ile sitenize gelen linkleri görebilirsiniz. Eğer bir anda tek bir domainden çok fazla link aldıysanız büyük olasılıkla siteniz tehlike altında olabilir. Daha kapsamlı bir analiz için linkresearchtool veya ahrefs gibi toollardan yararlanabilirsiniz. Size zarar vereceğini düşündüğünüz linklerin kaldırılmasını rica edin. Eğer çözüm alamazsanız spam backlinkleri kaldırmak için Google Spam Report Form ile şikayette bulunabilirsiniz.

 1. En iyi backlinklerinizi koruma altına alın.  

Rakipleriniz, sizin ve Google için en değerli backlinki kaldırmak için ellerinden geleni yapacaktır. Genellikle sizin isminizle baclinkinizin bulunduğu site ile iletişime geçerek kaldırılmasını rica edebilirler.

Bunun için;

Webmasterlar ile iletişime geçerken gmail, yahoo gibi mailler kullanmak yerine firmanıza ait kurumsal mail adresinizi kullanın. Böylece sizin firmadan biri olduğunuz daha net anlaşılacaktır ve sizin yerinize iletişime geçmek isteyenler daha kolay ayırt edilecektir.

En iyi backlinkinizi takip edin. Bunun için yine yukarıda bahsettiğim toollardan yardım alabilirsiniz.

 1. Sitenizi hackerlardan koruyun.
 • WordPress kullanıyorsanız, sitenize Google Authenticator Plugin Böylece iki aşamalı bir şifre kurmuş olacaksınız. Sitenize her giriş yaptığınızda telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekecek.
 • Şifrenizi harflerden ve numaralarda oluşan kolay tahmin edilemeyecek şekilde oluşturun.
 • Belirli aralıklarsa sitenizi yedeklemeyi unutmayın.
 • Kullanıcıların dosya ekleyebildiği bir siteniz var ise; hosting firmanızla görüşüp antivirüs programlarınızı nasıl kuracağınızı sorun.
 1. İçeriklerinizin kopyalanmadığından emin olun.

Spammerların birçoğu kopya içerik metodu ile sitenize zarar vermek isteyecek. Sitenizin tüm içeriğini kopyalayarak gönderebilecekleri her yere gönderirler. Eğer sitenizin içeriği birçok yerde yayınlanırsa büyük olasılıkla Google tarafından cezalandırılacaksınız ve sıralama kaybedeceksiniz demektir. (Google kopya içerikleri Türkiye’de henüz Amerika’daki kadar efektif takip edemese de hep bir risk mevcuttur. ) Copyscape.com’u kullanarak kopya içeriklerinizin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 1. Sizinle iligli yapılan sosyal medya paylaşımlarını takip edin.

Spammerlar sizin firma veya web sitesi isminizle sosyal medyada yeni hesaplar açmak isteyebilir. Bu hesaplar takipçi kazanmadan facebooka şikayet etmeniz gerekir. Sosyal medya takip hizmetleri ile isminizin geçtiği tüm içerikleri kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 1. Sitenizin yüklenme hızını kontrol edin.

Bir anda site hızınız yavaşladıysa serverınıza birinin binlerce istek göndermediğinden emin olmalısınız

 1. Kendi seo stratejinizin kurbanı olmayın.

Seo için yürüttüğünüz stratejinin doğru olduğundan emin olun.

 • Sitenizde Google tarafından cezalı bir websitesine link barındırmayın.
 • Blog networklerinden link satın almayın.
 • Sitenize verilen linklerin %60 ının sizin web sitesi isminize verilmesine dikkat edin.
 • Nofollow kodunu kullanmadan sitenizde link satmayın.

Ve unutmayın… Sitenizi herhangi bir saldırıdan korumak, negatif seo yapıldıktan sonra yapmanız gereken çalışmalardan çok daha zahmetsiz ve maliyetsiz olacaktır.

Kaynak: kissmetrics.com

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours