SEO İLE İLGİLİ ÖNEMLİ İPUÇLARI

SEO İLE İLGİLİ ÖNEMLİ İPUÇLARI


Sitemize trafik çekmek için arama motorlarının öneminden bahsetmeye gerek yok sanırım. Bahsetmemiz gereken arama motorlarında nasıl üst sıralarda yer alabiliriz sorusu…

Hepinizin bildiği gibi; Google’ın ve diğer arama motorların arama sonuçlarını neye göre sıraladıklarını tam olarak açıklamıyor. Bu da SEO hakkında sürekli yeni araştırmalar yapılmasına olanak sağlıyor ve yeni parametreleri gündeme getiriyor. Sonuçların neye göre sıralandığı tam olarak bilinmese de bizi arama motorlarında daha yukarılara çıkaracağı kesin olan bazı bilgiler var. İşte sizin için derlediğim SEO İpuçları

İÇERİK

1. Sitenize özgün, kaliteli ve güncel içerikler girin İçeriğiniz kaliteli olmadığı zaman ne kadar iyi SEO yaparsanız yapın ziyaretçi sayınız artmayacaktır. Sitenizi oluştururken girdiğiniz içeriklerin bir ihtiyaca cevap veriyor olmasına özen gösterin. İçerik olarak rakiplerinizden farklı içerikler giriyor ve insanların kafasındaki sorulara onlardan daha fazla cevap veriyor olmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır. Ayrıca içeriklerin güncelliği de arama motorları tarafından önemli bir faktördür. Bu yüzden eski değil yeni bilgileri girmelisiniz.

2. Sitenizi düzenli aralıklarla güncelleyin- Arama motorları düzenli içerik girilen siteleri diğerlerine göre daha fazla ön planda tutuyor. Bu nedenle içeriklerinizi kendinize uygun (haftada 1, günde 1, üç günde 1 gibi) periyodlarla girin.

3. Sitenize girdiğiniz her içerik için ayrı ve özel anahtar kelimeler (keywords) belirleyin- İçeriğiniz için anahtar kelimeler seçerken Google Anahtar Kelime Aracından (Google Keywords Tool) yararlanabilirsiniz. Buradan arama hacmi yüksek kelimeleri bulup anahtar kelime olarak belirleyebilirsiniz. Ancak bulduğunuz kelimelerin aşırı popüler ve aşırı genel olmamasına özen gösterin. Diğer içeriklerle rekabet edebilmeniz için arama hacmi yüksek spesifik kelimeler bulmaya çalışın. Bu şekilde daha fazla sayfa görüntülenmesi elde edebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz anahtar kelimelerinizi eğik, kalın ve altı çizili yazın. Böylece kelimeleriniz arama motorları tarafından daha kolay fark edilir.

4. Metinde kullandığınız keyword sayısına dikkat edin- Yazdığınız metinde anahtar kelimelerinizi kullanmanız oldukça önem taşıyor. Ama kelime sayısının aşırıya kaçmaması gerekiyor. Arama motorları bunu saptayabilir ve sayfa sıralamanızı düşürebilirler. Anahtar kelimeleri sayfa başlarına, paragraflara ve sayfa bitimine yakın bir yerlere yerleştirmek en iyisidir. Birkaç kere anahtar kelime kullanıp diğerlerinin yerine eş anlamlılarını kullanabilirsiniz. Metindeki anahtar kelime sayınızın toplam kelimelerin %7 sini aşmamasına özen gösterin.

5. Tanımlayıcı meta açıklaması yazın- Siteniz için yazdığınız meta açıklamasını arama motorları kendi indexleri için açıklama olarak kullanır. Bu nedenle meta açıklaması sitenizin bulunması ve arama motorlarının sitenizi indexlemesi için gereklidir.

6. Title tagda mutlaka anahtar kelimenizi kullanın- Title yazınızın ne ile ilgili olduğunu ve insanların o yazıda neler bulacağı hakkında bilgi verir, <h1> anahtar kelime </ h1> etiketin içerisinde bulunan anahtar kelime odaklı başlıktır. Arama motorları, belirli yerlerde önemli kelimeleri arar.H1 etiketi bunlardan biridir. Bu yüzden arama motorlarının sizi daha rahat bulabilmesi için sayfa başlığınızda anahtar kelimenizi kullanın. WordPress genelde otomatik olarak sayfanın başlığını yazının başlığı ile aynı yapar. Ancak yazının başlığı yazıyı yeterince anlatmıyorsa sayfa için farklı bir title belirleyebilirsiniz.

  • h1 Tagi: Sayfanın genel başlığını belirler. Genelde title ile aynı olur ve bir cümle ile yazılır. Sayfanın üst bölümlerinde yer alır.
  • h2 Tagı: Sayfanın birkaç cümle ile temel bölümlerinin verir. Başka bir değişle yazının bölümlerini temsil eder.
  • h3 Tagı: Alt başlıkları temsil eder.

Bu taglar h4, h5, h6 diye hiyerarşik yapıya uygun bir şekilde devam edebilir.

7. URL’de keyword kullanın – İçinde anahtar kelimenizin olmadığı bir domain aldıysanız bile URL’de anahtar kelimenize yer vermeniz önemlidir.

8. Site haritası oluşturun – Arama motorları site haritalarını sever. Sitenizi rahat gezebilmeleri için sitenize dair her şeyin yazılı ve düzenli bir şekilde olması sizi bulmalarını kolaylaştıracaktır. Böylece arama motoru botları sitenizi daha rahat tarayabilir ve indexleyebilir.

LİNKLER

9. Başka sitelerden link almaya çalışın– Saygın ve sitenizle alakalı içerikleri olan diğer sitelerden link almaya çalışın. SEO için çok faydalı bir uygulamadır. Çünkü Google ve diğer arama motorları sitenize verilmiş linkleri sitenize verilmiş bir oy olarak kabul eder. Bu yolla siteniz ne kadar oy toplarsa o kadar değerli olacaktır. Sitenizin değerini öğrenmek istiyorsanız; Google Page Rank’ine bakabilirsiniz. edu. ve gov. uzantılı domainlerin Google’da güvenirliği yüksektir. Bu tür sitelerden link almanız sizin de güvenilirliğinizi artıracaktır.

10. Sayfalar arası link verin- Bir sayfanızdan bir diğerine link vermeniz link almanın en kolay yoludur. Başka sitelerden aldığınız linkler kadar önemli olmasa da yeterince yardımcı olur.

11. Sayfalarına başka sayfalara giden linkler yerleştirin- Kaliteli sitelere link veren sitelerin, hiç link vermeyenlere göre arama sonuçlarında daha yüksek yerlerde olduğu görülmüştür. Kime link vereceğinize karar vermek için ise; içeriğinizde yer alan bir kelimeyi veya bir grup kelimeyi seçin ve Google’da arayın. Listenin en üstünden sizinle rekabet etmeyecek olanlardan birini seçip ona link verebilirsiniz.

12. Fotoğraflara link verin – Bildiğiniz gibi insanlar hep fotoğraflara tıklar. Ayrıca Google fotoğrafı okuyamaz. Fotoğraflara da anahtar kelimelerinizle kaydetmeniz ve link vermeniz arama motorları için de avantaj sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours