Sandığınızdan Daha Güzelsiniz!

Sandığınızdan Daha Güzelsiniz!


Reklam filmleri ve kampanyalar ile amaçlarının sabun satmaktan çok daha farklı olduğunu gösteren Dove, Gerçek Güzellik temalı yeni reklam filminde kadınlara sandıklarından daha güzel olduklarını ilginç bir yol ile sunmuş.

florance2Dove, yaptığı araştırmada kadınların sadece %4’ünün kendilerini güzel bulduğunu saptamış. Her projesinde kadınların kendi benlik saygısını artırmak ve kendilerinde olan potansiyeli ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu projede de bunu vurgulamak istedikleri çok açık. Kadınlara açıkça vermek istediği mesaj: “Sandığınızdan daha güzelsiniz!”

florance3

Reklamda, önce kadınlar kendilerini tarif ediyor daha sonra aynı kadınları yeni tanıştıkları bir yabancı tarif ediyor. Bu iki farklı tarifi ise ABD’nin federal emniyet gücü FBI tarafından görgü
Kısa zamanda video viral fenomen haline geldi. Hatta video ile alakalı New Feelings Time Comedy tarafından yeni bir parodi bile hazırlandı.tanığı ifadesine dayanarak zanlı resmi çizme konusunda eğitim almış bir eskiz uzmanı, Gil Zamora resmediyor. Videoda daha sonra kadınları kendilerinin bu iki farklı versiyonlarıyla yüzleşmelerini çarpıcı bir şekilde izliyoruz.

Reklam ajansı Ogilvy tarafından hazırlanan kampanyanın tamamını proje için özel tasarlanan www.dove.com/realbeautysketches adresli web sitesinde görebilirsiniz.

Videoya bazı yabancı sitelerden ve bloklardan gelen eleştirileri de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fazla geleneksel olan beyaz kadın tipi kullanıldığı için birçok izleyici tarafından eleştirilmiş. Kadınların hepsinin zayıf ve genç olmaları ve güzelliğin bu özelliklerle özdeşleştirildiği videoya yapılan bir diğer eleştiri. Ayrıca reklam filminde cinsiyetçi bir toplumun kurbanı olmamıza rağmen kadınların asıl düşmanlarının kendileri olduğuna vurgu yapılmış.

 

+ There are no comments

Add yours