Safi Meyhane’de Meze Zamanı!

Safi Meyhane’de Meze Zamanı!


Her gün “Mutlaka gitmeliyiz” dediğimiz birçok yeni yer keşfediyoruz ama ne zaman sevdiklerimizle dışarı çıkıp hoş sohbet edebileceğimiz bir mekan düşünsek genelde aklımıza bir yer gelmiyor ve aslında bizi o kadar etkileyen bir mekanın olmadığını anlıyoruz. İşte Safi Meyhane tam da böyle zamanlarda aklıma ilk gelecek mekanlardan biri oldu benim için…

safi-meyhane (4)

Geçtiğimiz günlerde Safi Meyhane’nin meze tadım günü etkinliğine katılma şansı yakaladım.  Etkinlik eksiksiz organize edilmişti. Yemekler tek kelimeyle eşsizdi. Mezeleri tatmaktan vakit bulduğum bir boşlukta daha sonradan birçok ödülü de olduğunu öğrendiğim, menünün oluşturulmasına danışmalık yapan Aydın Usta ile konuşma fırsatım oldu. Yeni dönemde meze çeşitlerini genişlettiklerinden ve Ermeni mutfağından, Osmanlı mutfağına kadar farklı kültürlerdeki birçok mezeyi de menülerine eklediklerinden bahsetti.

Katılımcıların memnuniyetlerini ve teşekkürlerini kabul eden Aydın Usta’nın  ortaya çıkardığı işten gurur duyduğu çok açıktı. Ben de bu vesile ile hem kendisine hem ekibine teşekkür ediyorum. Kaç çeşit meze tattığımı inanın hatırlamıyorum. Ama beni ve etrafımdakileri en çok etkileyen mezelerden bahsetmek istiyorum size. Benim gibi ana yemek yerine meze ile karın doyurmayı tercih edenlerdenseniz, ortaya çeşit çeşit meze söyleme hakkımız var demektir:)

Eski bir Rum mezesi olduğunu öğrendiğim Kaskarikas ile başlayalım. Aydın Usta bu mezeyi başka bir meyhanede bulamayacağımı söyledi. Gerçekten de bugüne kadar hiçbir restaurant veya meyhanede rastlamadım. Ham madde kabaktı. Kabağın en güzel haliydi:) Kabak salatası diye tarif etmek isterim ama kaskarikasa ayıp etmiş olurum. Zeytinyağı, kuru soğan, sarımsak, elma sirkesi, kuş üzümü, dereotu tabakta yakalayabildiğim ayrıntılardı.

Yine çok yerde rastlamadığınızı düşündüğüm bir Ermeni mezesi vardı ki akıllara zarar… İsmi namı diyar Topik.  Dışı nohut ve patates içini tarif etmesi biraz zor.  Zeytinyağlı dolma içinde benzer bir tadı vardı. Ekstra olarak tahin vardı iç malzemesinde. Tahinle nohutun birbirine bu kadar yakışacağını bilmezdim doğrusu…

Bunların dışında da hala tatları damağımda olan mezeler;  Kayseri mutfağından Çıtır Mantı, Karides Sahanaki, Efe Mezesi (özellikle acı sevenlere tavsiye ederim), Yaprak Ciğeri, Sarma Uskumru Dolması… Bu muhteşem mezelere eşlik eden Yeni Rakı’yı da unutmamak lazım tabi. Bu lezzetler onsuz düşünülemezdi zaten:)

Kapanış için önerim ise,Hatay’ın Künefesi ve İzmir’in İnciri olacak.

safi-meyhane (3)

Bence hepsinin tadına bakmalısınız. Masadan kalktığınızda yemek kültürü adına konuşacak çok şeyiniz olacaktır.

Safi’de görüşmek üzere:)

+ There are no comments

Add yours