Pagerank Nedir, Ne Değildir…

Pagerank Nedir, Ne Değildir…


Pagerank, Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritma sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir. Google pagerank güncellenmesini 3-4 ayda bir gerçekleştirmektedir. Yani; yaptığınız çalışmanın pagerank değerinize yanısması 3-4 ayı bulabilir.

En baştan söyleyeyim; bu makaleyi Google’da üst sıralara çıkmak için okuyorsanız hiç okumayın, Google arama sonuçları sırlamasını pagerank değerine göre yapmıyor. Öyle olsaydı, pagerank değeri 1 olan site 4 olan siteyi geçemezdi.

Pagerank değerinizi artırmak için BACKLINK almaya çalışın…

Bir sürü çöp siteden link almak yerine aşağıdaki faktörlere sahip tek bir siteden link alın. Link aldığınız sitenin aşağıdaki faktörlerden en az 5’ine sahip olduğundan emin olun.

 1. Domain yaşı – Domain yaşı eski olan siteler Google için daha güvenilir sitelerdir.
 2. İçerik kalitesi – Başka sitelerden kopyalayarak içerik oluşturan siteler yerine özgün içeriğe sahip olan sitelerden link almaya çalışın.
 3. Otoritesi  – gov.tr, edu.tr gibi domainlerden aldığınız linkler diğerlerine göre çok daha fazla etkilidir.
 4. Sayfa sayısı – Link aldığınız sitenin sayfa sayısının çok olması da sitenin güvenilirliğini artıran bir başka faktördür.
 5. Sitenle alaka düzeyi – Link aldığın sayfanın içeriği  ile senin sayfanın alakalı olması aldığın linkin kalitesi açısından önemlidir.
 6. Senden başka sitelere link verip vermemesi – Çok fazla sayıda siteye link veriyorsa Google tarafından sana verdiği linkin çok fazla değeri yoktur.
 7. Pagerank değeri – Link aldığın sitenin pagerank değeri yüksek ise aldığın linkin de sana katkısı daha fazladır.
 8. Sana verdiği linklerin dofollow olması – Nofollow linkler googleda üst sıralara çıkmana yardımcı olsa da pagerank değerine bir etkisi olmaz.
page-rank

Tüm bu maddelere bakarak hala pagerankle ilişkili olduğu sanılan ama aslında ilişkili olmayan maddeleri de sıralamak isterim.

  • Sayfanıza gelen ziyaretçi sayısı
  • Size link veren sitede linkinize tıklanma sayısı
  • Size link veren sitenin googleda tıklanma sayısı

Google 2013 Pagerank Güncellemesi

Google Pagerank değerine eskisi kadar önem vermediği çok açık.  2011 yılında 5 pagerank güncellemesi, 2013 yılında 4 güncelleme yapmasına rağmen 2013 de Şubat ayında sadece 1 güncelleme yaptı.

Yeni güncellemeye göre nofollow olarak verilen linkler o sitenin diğer sitelere verdiği puanı etkilemiyor. Yani, sitemizin puanının 100 olduğunu varsayalım; 5 siteye link veriyorsunuz, Bu durumda her bir siteye verdiğiniz puan 20 demektir. Bunlardan biri nofollow ise eskiden site başına 25 olan puan yeni güncelleme ile 20 olarak kalıyor.

Pagerank Plugin’leri 

Firefox için Pagerank Plugini -> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pagerank/

Chrome için Pagerank Plugini -> https://chrome.google.com/webstore/detail/pagerank-status/hbdkkfheckcdppiaiabobmennhijkknn?hl=tr

 

 

 

 

 

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment