Haber Sitelerinin Sahte Tıklanma Oranları

Haber Sitelerinin Sahte Tıklanma Oranları


İnsanlar gündemi neredeyse artık sadece internetten ve sosyal medya araçlarından takip ediyor. Hal böyle olunca da haber sitelerinin Google’da üst sıralarda görünürlük alma ve böylece tıklanma oranlarını artırma yarışı güç geçtikçe kızışıyor. Bu yolda neredeyse haber sitelerinin tamamı etik değerleri göz ardı edip, sadece tıklama alabilmek için en çok aranan kelimeler için spam içerikler üretiyor. “Oyun Oyna”, “Dizi İzle”, “Küçük Ağa İzle”, “Game of Thrones İzle”  gibi aslına haber sitelerinde olmaması gereken bilgiler bu aramalarda üst sıralarda görünüyor.

Sayfaların içeriğinde ise aşağıda gördüğünüz gibi sadece keywords bazlı anlamsız metinler var.

milliyet-küçük-ağa

Haber siteleri bu tür içerikleri  tıklama oranlarını artırmak için yapıyor

Haber siteleri bunu yaparak tıklanma sayısını artırıyor ve reklam fiyatlarını bu tıklanma oranlarına göre belirliyor. Sonra da benim gibi özel bir şirkette dijital sorumlusu olarak çalışanlara bu sahte tıklanma oranları ile reklam alanı satmaya çalışıyor. Reklamları satarken nedense sayfada geçirilen süreler hiç konuşulmuyor.

Peki SEO için bildiğimiz bazı gerçekler vardı…

  • Kopya içerikleri Google sevmiyor.
  • Metinde aşırı keywords kullanımı Google tarafından spam olarak algılanıyor.
  • Google içerikleri botlar için değil kullanıcılara yarar sağlayacak şekilde oluşturun diyor.
  • Google içeriğin kaliteli olup olmadığını anlamak için sayfada geçirilen süreleri dikkate alıyor.

Bahsettiğimiz tüm bu siteler bu kriterlerin hiç birini yerine getirmiyorken nasıl oluyor da hala Google’da üst sıralarda yer alabiliyor? Bunun en büyük nedeni ise Google Amerika kadar Türkiye’de güvenlik önlemleri almamış olması ve güvenilirliği yüksek kurumsal sitelerin yaptığı her şeyi doğru kabul etmesi ve bir şekilde göz yumması.  Sakın “Nasıl olsa herkes yapıyor ben de yaparım” demeyin! Kurumsal olan sitelere gösterdiği bu anlayış daha düşük ölçekli site ve firmalar için maalesef geçerli değil. Google sizi Google arama sonuçlarında çok gerilere atabilir hatta tamamen çıkarabilir.

Bu durumu ortadan kaldırmanın ve insanların aradıkları içeriklere daha kolay ulaşabilmelerini sağlamanın kilit noktası ise bence ajanslardan geçiyor. Bu tür içerikler üreten haber sitelerine hizmet veren ajanların bilinçli davranması ve onları bu tür çalışmalara yönlendirmemesi gerekiyor. Çünkü reklam verenler de bilinçlendikçe bu sahte rakamların kimsenin gözünde değeri olmayacak. Tıklanma sayısından çok sayfada geçirilen süreler, kaç sayfada dolaştıkları gibi farklı parametreler değer kazanacak. Ayrıca örneklerle de benzerlerini gördüğümüz gibi Google’ın yaptığı tek bir güncelleme ile bir çok başarılı görünen site bir anda Google’dan silinebiliyor. Her şeye hazırlıklı olmakta yarar var!

En kısa sürede Türkiye’de de daha sıkı güvenlik önlemleri almasını temenni ediyorum. Böylece okuyucu olarak daha kaliteli içeriklere ulaşabilme, site sahipleri olarak da hasız rekabete maruz kalmamış olacağız.

 

 

 

+ There are no comments

Add yours