Google Arama Sonuçları İçin Belirlediğiniz Sayfa Başlığını Neden Değiştiriyor?

Google Arama Sonuçları İçin Belirlediğiniz Sayfa Başlığını Neden Değiştiriyor?


Google arama sonuçlarında görünen sayfa başlığınız sitenize daha çok trafik almanızı sağlayacağı gibi insanların sitenizi es geçerek rakiplerinize tıklamasına da neden olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurduğunuzda, iyi bir sayfa başlığının/titleın hem SEO hem de sitenize ziyaretçi çekebilmek için ne kadar önemli olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

Daha önce başına gelenler çok iyi bilir ki; Google her zaman sizin belirlediğiniz başlığı arama sonuçlarında göstermeyebiliyor. Peki bunu neden yapıyor? Yapıyorsa nasıl yapıyor?

Google arama sonuç listesini de sonuç listesinde görünen başlıkları da belirlerken göz önüne aldığı en önemli kriter: “arama terimi”… Bu durumda arama terimi ile en alakalı başlığı/titleı göstermeye çalışıyor.

Google belirlediğiniz sayfa başlığını denetlerken 3 kritere dikkat ediyor.

1. Başlık/Title uzunluğu – 69 karakter başlık için ideal bir uzunluktur. Daha kısa olması durumunda Google sayfada en çok kullanılan terimleri ekleyebiliyor. Uzun olması durumunda da kendine göre bir title yaratabiliyor.
2. Başlığın sayfanın kısa bir özeti şeklinde olması
3. Bu başlığın arama sorgusu ile alakalı olması yani kısaca keywords içermesi…

Belirlediğiniz başlık yukarıdaki kriterlere uyuyorsa genelde sizin belirlediğiniz başlık kullanılır. Bu kriterleri karşılamayan durumlarda Google başlık metnini kendi belirleyebiliyor veya sizin başlığınıza ekleme / çıkarma yapabiliyor. Bunu da; bazen sayfadaki içerikten alarak bazen o sayfaya dışardan verilen linklerin bulunduğu sayfalardan yararlanıp yeni metinler oluşturarak yapıyor. Özellikle Türkiye’de de dil sorunu nedeniyle ara sıra anlamsız başlıklar görünebiliyor.

Kısacası; sayfanızın başlığını kendiniz belirlemek istiyorsanız; insanların Google’da içeriğinizi nasıl arayacağını tahmin edin. Başlığınızın sadece arama terimi veya sayfa ile ilgili olmasına değil aynı zamanda sitenizle ilgili de bir şeyler içermesini sağlayın. Aynı zamanda aranılan terimler ile ilgili kullanıcılara tıkladıklarında daha fazla içerik sunacağınızı hissettirmeniz gerekiyor 

Ben bunları nereden mi biliyorum?

 

+ There are no comments

Add yours