Google Arama Operatörleri ve Kullanımı

Google Arama Operatörleri ve Kullanımı


Google’da yaptığımız tek bir arama ile kendi sitemizle veya rakiplerimizin sitesi ile ilgili birçok bilgiye ulaşabiliriz.  Ancak bunu neden ve nerelerde kullanabileceğimizi ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Yakında hayata geçireceğimiz Online pet shop mağazası KargoMama girişimi için benim google arama operatörlerini nasıl kullandığım ile ilgili size ipuçları vereyim. Örnek olarak “Köpek tasması” kelime öbeğini alalım.

Google-Search
  • And / or : Hem operatörden önce hem operatörden sonra gelen terimi içeren sonuçlar için arama yapar.  Örneğin  “köpek AND tasması” araması, içinde köpek ve tasması kelimelerini geçiren (yan yana olan veya olmayan) sonuçları verir. Böylece rakiplerimin bu keywordsu nasıl ve nerelerde kullandığına dair bilgiler edinebilirim. Ya da bulduğum sonuçlar içinde link alabileceğim bir sonuç olup olmadığına bakabilirim. “Köpek OR tasması” araması köpek kelimesini veya tasması kelimesini (veya her ikisini) içeren sonuçları gösterir.
  • “+” “-“ :  Örneğin “köpek –tasması” araması içinde köpek geçen ama tasması geçmeyen tüm sonuçları verir.
  • “ “ : Tırnak işareti koyup yaptığınız arama ile tam olarak aradığınız kelimenin aradığınız şekilde kullanılan halleri gelir. Bu operatör link almak istediğiniz anchor text ile ilgili sonuçları görmenize yarayabilir.
  • Site: “site:kargomama.com” araması kargomama.com sitesi ile ilgili Google’a indexlenen tüm sonuçları verir. Buradan sitenin Google’a indexlenen kaç sayfası olduğuna bakabilirsiniz.
  • İntitle / allintitle :  intitle:köpek tasması araması, başlığında “köpek” kelimesi ve belgenin içerisinde herhangi bir yerde (başlıkta ya da değil) “tasması” kelimesi geçen belgeleri dökecektir. “intitle:” ile sonraki kelime arasında boşluk olmamalıdır.

Bu öperatörler tek başına çok fazla anlamlı olmasalar da başka bir google arama operatörü ile aynı anda kullanıldığında anlamlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır Rakibimin kopegiminmamasi.com sitesi olduğunu varsayalım.

 “Site:kopegiminmamasi.com intitle:köpek intitle:tasması”  araması kopegiminmamasi.com sitesinde titleında köpek maması geçen tüm sayfaları verir. Böylece rakibim bu keywords ile ilgili kaç sayfa oluşturmuş görebilirim. Ürün sayfalarını veya filtre sayfalarını indexletmiş mi? gibi birçok bilgiye ulaşabilirim.  Sorgunuzdaki her kelimenin öncesine intitle: eklemeniz sorgunuzun önüne allintitle: koymanızla aynı sonucu verir. intitle:köpek intitle:maması ifadesi allintitle: köpek maması ifadesiyle aynıdır.

  • İnurl / Allinurl :  Allinurl: ile başlayan aramalar Google sonuçlarında URL’sinde arama kelimesi bulunan siteleri verir. Örneğin allinurl:köpek tasması araması  URL’sinde “köpek” ve “tasması” kelimeleri geçenleri verecektir. Kendi sitenizin URL yapısını oluşturmadan bu arama ile rakip analizinizi yapabilirsiniz. Yada kendi sitenizdeki URL’lerin kaçında köpek ve maması kelimelerinin geçtiğini bulabilirsiniz.  İnurl:köpek maması araması da URL’sinde köpek belgenin içerisinde bir yerde de (URL’de olabilir) tasması kelimesi geçen sonuçları verir. Sorgunuzdaki her kelimenin öncesine “inurl:” eklemeniz sorgunuzun önüne “allinurl:” koymanızla aynı sonucu verir. [inurl:köpek inurl:tasması] ifadesi [allinurl: köpek tasması] ifadesiyle aynıdır.
  • Cache: Cache:www.kargomama.com araması kargomama.com sitesine Google botlarının en son ne zaman geldiğini ve o sayfanın googleın önbelleğindeki halini gösterir. Böylece, sitenizde yaptığınız bir değişiklikten sonra Google’ın sitenize gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Google botlarının sitenizi ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğini de bu arama sayesinde öğrenebilirsiniz.
  • Link: link:www.kargomama.com sorgusu kargomama’ya link veren sayfaları listeler. Backling alıp almadığınızı herhangi bir tool satın almadan bu arama sayesinde görebilirsiniz.
  • Related: related:www.kargomama.com araması kargomama’ya benzer web sayfalarını listeler. Rakipleriniz hakkında bilgi almak için işe yarar bir aramadır.

Tüm bu google arama operatörleri sayesinde ekstra araçlar satın almaya gerek kalmadan kendi siteniz veya rakipleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve analizler çıkarabilirsiniz.

 

+ There are no comments

Add yours