Devir Özgün İçerik Üretme Devri

Devir Özgün İçerik Üretme Devri


Ürün satan veya satmayan her marka internette var olmak, ulaşılabilir olmak istiyor. Sektörde bu anlamda büyük bir rekabet var. Artık sizin arama motorlarında görünür olmak, müşterinizi veya ziyaretçinizi tatmin etmek için başvurduğunuz tüm yolları rakipleriniz de keşfetti. Şimdi fark yaratma zamanı…

Rakiplerden farklı olmak düşündüğünüz kadar zor değil…

Küçük ölçekli firmalar bu güne kadar hiç bakmadığı web sitelerine göz atıyor, eksik bilgileri tamamlıyor, sitesini yeniliyor, arama motorlarında nasıl daha fazla görünür olmanın yollarını arıyor, etraftan duyduğu birkaç seo kuralını uyguluyor veya uygulatıyor. Farklı yerlerden link almak için googleda “backlink alma yöntemleri” aramasını yapıyor.   Kurumsal firmalar bunlara ek olarak Google’a reklam veriyor. Profesyonel  seo ajanlarından destek alıyor…

Böyle bir dünyada gerçekten fark yaratabilen başarıya ulaşıyor. Yukarıda saydıklarımı eksik de olsa birçok marka kendisi veya ajansı aracılığıyla yapabiliyor. Markaların henüz yapamadığı ise siteleri için özgün içerikler üretmek, kullanıcılara bilmediği farklı bilgiler sunmak…  Siteniz ne üzerine olursa olsun kullanıcıya ihtiyacı olabilecek tüm bilgiyi her yerde gördüğünden farklı şekilde sunmanız gerekiyor.  “Ben ürün satıyorum, ürünün açıklaması var daha fazla içeriğe ihtiyacım yok demeyin.” Neden o ürünü alması gerektiğini, alırsa kendisine ne gibi faydalar sağlayacağını ya da o ürünle ilgili başına bir sorun gelirse hangi yola başvuracağını anlatın.

İçerik KRALDIR

Her mecra için iletişim dilinizi belirleyin  –  Web sitenizde daha kurumsal, sosyal medya kanallarında daha samimi bir dil belirlemek isteyebilirsiniz. Unutmayın, önemli olan tutarlı davranmak…

Özellikle kategori sayfalarınıza içerik ekleyin – İçeriklerinizi oluşturmadan iyi bir analiz yapın. Arama trendlerine göre SEO uyumlu metinler üretin.  İçeriklerinizi belirlerken rakiplerinizin keşfetmedikleri alanlara yönelmeye özen gösterin.

İçeriklerinizi görsellerle zenginleştirin –  Sadece metin yazmak okuyanı her zaman yeteri kadar heyecanlandıramayabilir.  İçeriklerinizi görsellerle, infografikler, raporlar, araştırmalar ekleyin.

İçeriklerinizi güncelleyin– İnsanların ihtiyaçları zamanla değişiyor. Siz de içeriklerinizi revize edin, farklı bakış açıları sunun.  Farklı içerikler ekleyin ve farklı içerikler eklediğinizi e-bültenlerle, sosyal medya kanallarınızla müşterilerinize bildirin.

Tüm bu maddeleri uygulamak ciddi bir zaman ve araştırma demektir. Son dönemlerde bu konuya ciddi vakit ayıran Teknosa dikkatimi çekiyor. Ürünlerin teknik bilgileri yerine o değerlerin aslında ne anlama geldiğinin açıklamalarına yer veriyor.  Bir elektrik süpürgesinin ürün özelliklerinde gördüğümüz desibel değerinin makinenin sessiz olduğuna işaret ettiğini söylüyor ya da bilgisayar özelliklerinde gördüğümüz disk kapasitesi, HDMI gibi bize anlamlı gelmeyen rakamların aslında “bu bilgisayar Call of Duty kaldırır” anlamına geldiğini söylüyor. Bu kapsamlı çalışmaları firmaların kendi başlarına yapmaları çok kolay değil. Teknosa da bu çalışma için profesyonel content marketing ajansı Contentus’dan destek almış.

Henüz rakipler içeriğin değerini keşfetmemişken siz bu işe zaman ayırın, ya da bir an önce markanıza değer katacak bir ajanasla el sıkışma yoluna gidin.

 

 

 

+ There are no comments

Add yours