Bir DigitalAge Summit De Böyle Geçti

Bir DigitalAge Summit De Böyle Geçti


Dijital sektöre yön veren etkinliklerden Digital Age Summit 2014 bu yıl 27 Mayıs 2014 tarihinde Four Seasons Bosphorus İstanbul’da gerçekleşti. Etkinliğin teması “Digital is The Mainstream” idi.

Konferansın moderatörü gazeteci-yazar Serdar Kuzuloğlu idi. Konuşmasına sektörün müzdarip olduğu sosyal medya yasaklarına gönderme yaparak başladı.

Vodafone Türkiye Bireysel İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Burak açılıştan sonra yaptığı konuşmada dijital sektöre dair çeşitli istatistiklerden bahsetti. Sosyal medya kullanım oranları, nüfusun yaşlara göre internet kullanım oranları, e-ticaret hacmi gibi… Rakamları merak edenler için; Tolga Şişmanoğlu’nun konferans notları

Sonrasına benim özellikle ilgimi çeken kısım başladı.

Dünyada kağıt yok olacak, her şey dijital olacak

Online haberler, blogging, yeni iş modeli araştırmaları, girişimci gazetecilik eğitimleri konusunda ulusallaşmış lider olan Jeff Jarvis sahne aldı. O kadar çok ünvanı var ki; onu ve diğer konuşmacıları   yakından tanımak istiyorsanız tıklayın.

Konuşmasında en çok ilgimi çeken kısım, insanların okumayı sevmediklerini, yaptıkları paylaşımları bile okumadıklarına vurgu yapmasıydı. Bazen bildiğim şeyleri başkalarından duymak hoşuma gidiyor:)

İnsanları dinlememiz, pazarlama stratejilerimizi insanların ihtiyaçları üzerine kurmamız gerektiğinden bahsetti. İnternette projeler geliştirmeye televizyon yerine sürekliliği olan internet videoculuğuna yatırım yapmamız gerektiğini söyledi.

İçerik oluştururken volume değil value üzerinde durulmalı diyor. Ben de valuenun değerinin farkındayım ancak keşke Google spam içerikler konusunda Amerika’ya uyguladığı güvenlik önlemlerinin yarısını Türkiye’ye uygulasaydı… Gazetelerin geleceği hakkında kendisine yöneltilen soruya ise Amerika’da olduğu gibi tüm dünyada kağıt yok olacak cevabını verdi.

İletişim çalışmalarının bir çoğu başarısız

Jeff Jarvis daha sonra sahneyi ajans başkanı, reklam yazarı, danışman kimliklerine sahip Dave Trott’a bıraktı. Dave Trott iletişim çalışmalarının %89 unun başarıya ulaşmadığını söyleyerek konuşmasına başladı. Tüm bu başarısız çalışmaların ikna kısmına geçemediğini söyledi. Çözüm olarak da bid dataya odaklanmak yerine ayrıntılara ve küçük dataya odaklanmak gerekiyor dedi. Asıl istediğimizi verecek kitlenin küçük data olduğunu vurguladı. Long tail keywordlerin de hedefe ulaşmadaki önemini biliyoruz malum:)

Dave Trott’dan günün cümleleri: “Creativity is a legal unfair advantage” , “Creative mind is like a muscle. The more you use it, the better it gets!”

Sahne sırası The Coca-Cola Company İnteraktif Pazarlama Müdürü Yüce Zerey’e geçti. Yüce Zerey Coca Cola’nın yaratıcı işlerini izleterek twitterda yorum yazan kişilerden bile yola çıkarak kampanyalar geliştirdiklerinden bahsetti.
Coca Cola’nın izlerken keyif aldığım projeleri;

Tüketiciyi dinleyin, ihtiyaçlarını belirleyin

Nielsen Türkiye Pazarlama Etkinliği Direktörü Erdem Tolon da konuşmasında tüketici dinlememiz gerektiğine dikkat çekti. Nielsen Neuro’da Tüketici Nörobilim Danışmanı olarak görev yapan ise Dr. Jane Leighton reklamların anlaşılır ve net olması gerektiğini savunuyor. İzlettiği reklam üzerinden verdiği örnekte reklamdan çıkarılan gereksiz sahnelerin reklamın etkileyiciliğini azaltmadığını gösteriyor.

Internet start up şirketi Wakoopa’nın CEO’su Piet Hein van Dam; sosyal ağlarının öneminden vurgulayan bir örnekle başladı konuşmasına. Reklamcılığın mutluluk üzerine kurulduğunu belirterek her konuşmacı gibi fark yaratmak gerekliliğinden bahsetti. 21.yy’da konunun sadece veri olacağını ve bu veriyi işleyenlerin dönemin insanları olacağını söylüyor.
Günün son konuşmacısı da Web Psikoloğu Nathalie Nahai idi. Nathalie de son dönemde tüm markaların üzerinde durduğu duygulara hitap etmek gerektiğini ve tüketiciyi psikolojik olarak etkilemenin öneminden bahsediyor ve ekliyor; online başarının sırrı;

1-Know your target
2-Communicate persuasively
3-Sell with integrity

Türk konuşmacıları çeşitli etkinliklerde dinleme fırsatı buluyoruz genelde  ama alanında uzman ve bize yeni ufuklar açacak yabancı konuşmacılar her zaman daha fazla ilgimi çekiyor. Organizasyon da eksiksiz ve hiç aksamadan tamamlandı.  Bu başarılı etkinlik için de tüm ekibe teşekkür ediyorum.

 

 

+ There are no comments

Add yours